Czemu stres jednym pomaga, a drugim przeszkadza?
Stres jest doświadczeniem subiektywnym. Każdy pracownik inaczej reaguje na wyzwania i trudności w miejscu pracy, co wynika zarówno z jego cech osobowości, jak i zewnętrznych okoliczności. Zrozumienie, co wpływa na indywidualną podatność na stres, pozwala nie tylko na lepsze zarządzanie zespołem, ale również na wprowadzanie efektywnych strategii wspierających pracowników w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Na to, jak jednostka reaguje na stresory, wpływa wiele czynników, z których najważniejsze przedstawiono poniżej.
Czynniki...
Czy brak konfliktu jest wyznacznikiem dobrej atmosfery?
Czy brak konfliktu jest wyznacznikiem dobrej atmosfery?
Żyjemy w kulturze sztucznej uprzejmości, w której wyrażenie wprost swojego sprzeciwu wzbudza niechęć. Już we wczesnym dzieciństwie słyszymy – ,,nie kłoć się, bo nikt cię nie polubi…” Unikamy sporów, ponieważ utożsamiamy je z porażką. Obawiamy się odrzucenia, postrzegając konflikt jako rodzaj walki, gdzie muszą być zwycięzcy i pokonani.
Tymczasem w każdej relacji różnice, dzięki którym każdy jest indywidualnością, wynikające z innych wyobrażeń o sposobie realizowania celów, innego systemu wartości, poczucia sprawiedliwości, stanowią...
Natura - proste lekarstwo na stres
Natura - proste lekarstwo na stres
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego większość ludzi wyjeżdżając na urlop woli rezerwować pokoje z widokiem na las, jezioro, góry czy morze?
Dlaczego zdarza się, że gdy stres uniemożliwia racjonalne myślenie, tęsknimy za chwilami spędzonymi w naturze? Sądzę, że wiele osób podejrzewa, że spędzanie czasu w otoczeniu natury zmniejsza odczuwanie stresu. Jednak nie każdy jest zorientowany, dlaczego tak się dzieje.
Badania wskazują, że wystarczy przebywać około 30 minut w otoczeniu przyrody, aby znacząco obniżyć poziom kortyzolu – hormonu...