streswpracy

Praca po 50? – jak ją znaleźć?

O wielu miesięcy słyszymy, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, który może przebierać w ofertach pracy, stawić warunki i wymagania pracodawcom. Czy faktycznie tak jest? Owszem osoby młode, które zadbały o swoją  edukację, przejawiają chęć do podjęcia pracy i cechują się dobrą orientacją na rynku pracy raczej nie mają kłopotów zawodowych. Inaczej wygląda sytuacja u osób po pięćdziesiątce. Wydaje się, że ich doświadczenie zawodowe i umiejętności powinny pozwolić im na przebieranie w ofertach pracy. Tak jednak nie jest. Dlaczego? Trudno im po utracie zatrudnienia
w firmach, w których spędzili kilka czy kilkadziesiąt odnaleźć się na obecnym rynku pracy. Często zwyczajnie nie wiedzą, gdzie i jak szukać nowej pracy.

Na początek stwórz swoje portfolio!

Co to takiego?- Czym  jest portfolio? Twoją reklamą, dzięki której przekonasz pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w jego firmie. To forma autopromocji, która ma dostarczyć potencjalnemu pracodawcy wszystkie informacje, których nie zamieścisz w swoim CV.

W związku z tym, że portfolio stanowi wizytówkę Twoich umiejętności, musi być wykonane w sposób staranny i rzetelny. Może być ono w formie namacalnej – wydruki, obrazy, rysunki, rzeźby, wywołane fotografie, makiety itp., ale również w formie cyfrowej, np. jako prezentacja multimedialna.
Wszystko uzależnione jest od branży, w jakiej starasz się o posadę.

Poniżej udostępniamy gotowe narzędzie, dzięki któremu teczka  Twoich  umiejętności, prac, kwalifikacji i doświadczenia będzie profesjonalnie przygotowana. Zachęcamy do wykorzystania.

https://mojeportfolio.ibe.edu.pl

Rozmowa kwalifikacyjna na 5-tkę.

Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną otwiera przed Tobą szanse na uzyskanie nowej pracy. Musisz zatem dobrze przygotować się do rozmowy z rekrutrem. Zbierz informacje, które pozwolą Ci się pokazać w oczach potencjalnego pracodawcy, jako najlepszego kandydata.

Poznaj firmę i stanowisko na które aplikujesz

Zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną musisz zdobyć jak najwięcej danych o firmie, w której ubiegasz się o pracę. Poznaj specyfikę jej działalności, możliwości rozwoju a także pozycję na rynku
i konkurencyjność.

Usystematyzuj wiedzę o sobie

Znajdź przynajmniej jeden powód dla, którego zatrudnienie Ciebie będzie korzystne dla rozwoju potencjalnego pracodawcy ,nie zapomnij o kwalifikacjach, szkoleniach, które będą przydatne na stanowisku o które się ubiegasz. Zastanów się jakie są Twoje mocne i słabe strony, przeanalizuj sukcesy, które odniosłeś na polu zawodowym.

Bądź na czas

Jeśli pierwsze wrażenie ma być dobre  bądź przed czasem. Przygotuj się na nieprzewidziane sytuacje komunikacyjne i zaplanuj podróż tak, aby być odpowiednio wcześnie. 

Zadbaj o wygląd

Odpowiedni strój, który będzie pasować do charakteru pracy. Jeżeli to stanowisko biurowe, to dobrze widziany będzie elegancki wygląd. Jeżeli to start-up, to możesz sobie pozwolić na luźniejszy styl, wybierając proste spodnie i swobodną koszulę czy sweter. Na stanowiska np. produkcyjne wystarczy byś wyglądał schludnie, ale pamiętaj by nie przesadzić ze swobodą podarte dżinsy, nawet jeśli bardzo modne, lub dres nigdy nie zrobią dobrego wrażenia na pracodawcy.

Oczekiwania finansowe

Zacznij od researchu. Sprawdź w  kilku źródłach, jak wyglądają wynagrodzenia dla Twojego stanowiska. Zwróć uwagę na zakres obowiązków, branżę, charakter i wielkość firmy oraz na staż pracy W sieci znajdziesz również wiele ogólnodostępnych raportów płacowych, które przedstawiają zarobki specjalistów w danych dziedzinach. Pamiętaj, aby sprawdzać aktualne dane, a najlepiej porównać je z kilkoma dostępnymi materiałami.